Korzyści zdrowotne i społeczne płynące z domowych posiłków
Coraz mniej osób przygotowuje domowe posiłki, więc nabieramy złych nawyków żywieniowych. Kiedy jemy z innymi ludźmi w domu, często siedzimy przed telewizorem lub musimy spieszyć się do następnego zadania, które trzeba jeszcze wykonać.
W ten sposób tracimy aktywność, która może uczynić każdego zdrowszym, szczęśliwszym i bardziej związanym z rodziną. Jest tak wiele powodów, by gotować w domu, to zaskakujące, że nie wszyscy robimy to przynajmniej co jakiś czas. Po pierwsze, regularne spożywanie domowych posiłków w rodzinie jest powiązane ze zdrowszymi i szczęśliwszymi dziećmi oraz nastolatkami, które rzadziej sięgają po alkohol, narkotyki lub papierosy. Dorośli również czerpią znaczne korzyści z jedzenia domowych posiłków. Badania pokazują, że ludzie, którzy regularnie jedzą domowe posiłki, wydają się być szczęśliwsi i zdrowsi oraz spożywają mniej cukru i przetworzonej żywności, co może skutkować wyższym poziomem energii i lepszym zdrowiem psychicznym. Jedzenie domowych posiłków pięć lub więcej razy w tygodniu wiąże się nawet z dłuższym życiem. Te korzyści dla zdrowia psychicznego znacznie się zwiększają, gdy jemy domowe posiłki razem z innymi ludźmi. W rzeczywistości wspólne posiłki mogą sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi nawet poza posiłkami.
Wynika to częściowo z tego, że więzi społeczne wzmocnione podczas posiłków mogą pomóc nam pielęgnować poczucie przynależności, a nawet zmniejszyć objawy depresji. Przepisy na pyszne dania i desery znajdziesz na stronie FoodMagazine.pl. Dzielenie się radością z domowego gotowania chroni także kulturową wiedzę i historię, przekazując przepisy rodzinne z pokolenia na pokolenie. Jakby tego wszystkiego było mało, domowe posiłki mogą również przynieść korzyści środowisku i nam wszystkim, poprzez oszczędzanie pieniędzy i ograniczając nasz ślad węglowy. Domowe gotowanie daje nam możliwość wyboru składników w porównaniu do przetworzonych posiłków, co zmniejsza zużycie plastikowych opakowań.