Do czego mogą służyć nam drony?
Obecnie drony zyskują na popularności, często wykorzystywane są hobbystycznie do nagrywania przykładowo pamiątki z wakacji.
Zwykłe drony są najczęściej sterowane za pomocą smartfona lub tabletu. Producenci oferują odpowiednie aplikacje, które można pobrać na urządzenie mobilne z systemem iOS lub Android. Dron wyposażony jest w kamerę wideo a obraz jest przesyłany bezpośrednio do smartfona lub tabletu podczas lotu. Niektórzy producenci, integrują wyświetlacze z urządzeniem sterującym, na którym można śledzić lot. Jeszcze inni łączą sterowanie radiowe z uchwytem, w którym można wpiąć smartfon. Dzięki temu sterujesz dronem za pomocą pilota radiowego i jednocześnie cieszysz się obrazem na żywo na wyświetlaczu smartfona. Jeśli dron jest połączony ze smartfonem za pośrednictwem sieci WLAN, zwykle może znajdować się maksymalnie w odległości 50 metrów. Inne piloty mogą mieć zasięg do 2000 metrów. Jednak dla zastosowań amatorskich tego rodzaju zasięgi są raczej nieosiągalne. Sercem dronów jest kontroler lotu, który otrzymuje polecenia sterujące z pilota i jednocześnie jest zasilany danymi z czujników, takich jak żyroskop, wysokościomierz, akcelerometr, GPS czy barometr. Aby móc precyzyjnie wykonywać skomplikowane manewry w locie i kompensować zawirowania powietrza, musi indywidualnie sterować każdym silnikiem lub śmigłem za pomocą regulatora prędkości. Dlatego kontrolery mają wbudowane szybkie procesory. Bardzo duża moc obliczeniowa, szybko obracające się śmigła i, co nie mniej ważne, moduł WLAN i kamera cyfrowa wymagają dużej ilości prądu. Jednak nie można zastosować zbyt ciężkiej baterii, dlatego musi być ona jak najmniejszych rozmiarów, i często wystarcza tylko na 15-30 minut lotu. Utrzymanie modelu jest często trudne dla początkujących. Jeśli coś pójdzie nie tak, droga technologia szybko może spaść na ziemię.
Drony cieszą się dużą popularnością ze względu na dostępność na rynku niedrogich modeli, na które każdy może sobie pozwolić.
Przyzwoity model, który udźwignie kamerę sportową to wydatek kilkuset złotych. Jednak wystarczy lekki podmuch, aby tani dron zboczył z toru, dlatego najbardziej stabilne są tylko droższe i modele. Dobrym pomysłem jeżeli chcemy zajmować się dronami profesjonalnie będzie z pewnością licencja na drona, dzięki niej będziemy wiedzieli w jakie obszary nie możemy wlatywać, będzie to przykładowo dotyczyło lotnisk, czy też jednostek wojskowych. Miejsca nad którymi nie można się unosić określone są odpowiednimi przepisami. Oczywiście służą często do nagrywania filmów z lotu ptaka, większość dronów z kamerami ma cztery lub sześć śmigieł. W przypadku produkcji fotograficznych i wideo dostępne są mini-drony w formacie podręcznym oraz duże, wydajne profesjonalne drony, do przenoszenia profesjonalnych kamer. Obecnie kamera drona zdecydowanie powinna mieć rozdzielczość full HD. Dotyczy to zarówno filmów, jak i zdjęć. Najlepsze modele mają rozdzielczość 4K z szybkością klatek od 30 do 60 klatek na sekundę. Nagrania 360 stopni i szczegółowe filmy w zwolnionym tempie nie stanowią dla nich problemu. W przypadku filmów bez drgań ważna jest zaawansowana stabilizacja obrazu. Specjalny uchwyt kamery nazywany jest gimbalem, który utrzymuje on w równowadze kamerę drona. Obecnie dron może być także wykorzystywany w budownictwie, gdzie może posłużyć do oceny wykonania budynków, ale za jego pomocą można także dokonać inspekcji budynku który grozi zawalaniem. Z pewnością w każdej dziedzinie życia może przydać się dobrej jakości dron z kamerą. Dobrym przykładem będzie rolnictwo, kiedy za jego pomocą możemy szybko sprawdzić stan naszych upraw, i przykładowo zadecydować o zbiorach. To także możliwość inspekcji pod kątem występowania insektów, chorób. Za pomocą drona można szybko oblecieć cały teren naszych upraw, zaglądając na wszystkie niedostępne tereny. Obecnie wiele firm prowadzi szkolenia z zakresu profesjonalnej obsługi drona, trzeba wiedzieć nie tylko jak poruszać się dronem, ale także znać zasady gdzie można się poruszać. Najbardziej praktyczny będzie oczywiście dron składany, który będzie można spakować do plecaka, lub poręcznej torby.