Kredyty udzielane w obcych walutach mogą być zgubne.
Ostatnimi czasy bardzo głośno w mediach mówiło się o kredytach we frankach.
Niestety jeszcze jakiś czas temu kredyty udzielane w obcych walutach były bardzo chętnie pozyskiwane przez mieszkańców naszego kraju. Była to bardzo korzystna opcja ze względu na niskie koszty w porównaniu do normalnych kredytów udzielanych w naszej rodzimej walucie. Niestety jak czas i życie pokazało, tego rodzaju kredyty są bardzo atrakcyjne do momentu tąpnięcia światowych rynków, w wyniku czego kursy niektórych walut stały się drastycznie inne niż w momencie zaciągania takiego kredytu. Problem tak zwanych frankowiczów stał się w naszym kraju tak ogromny, wszystko ze względu na widmo coraz większych problemów finansowych osób, które zaciągnęły niegdyś duże kredyty w tej walucie obcej.
W przypadku standardowych kredytów udzielanych w naszej krajowej walucie, a więc w polskich nowych złotych, jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość każdej raty są tak zwane zmiany stóp procentowych.
Mechanizm jest niezwykle prosty, obniżenie stóp procentowych wpływa na obniżenie raty, natomiast zwiększenie stóp procentowych wpływa na zwiększenie raty kredytu. W przypadku kredytu we frankach szwajcarskich (który i tak koniec końców był wypłacany w złotówkach) wpływ na wysokość raty kredytu ma referencyjna wysokość oprocentowania na międzybankowym rynku Londyńskim w odniesieniu do tejże właśnie waluty. Kilka lat temu kurs franka szwajcarskiego był przede wszystkim niezwykle atrakcyjny, a stabilność tegoż kursu tylko potęgowała zainteresowaniem kredytów właśnie w frankach szwajcarskich. Obecnie wiele osób zarzuca bankom, że te nie informowały klientów o ryzyku na rynku walutowym, które mogło doprowadzić i doprowadziło do trudnej sytuacji wielu rodzin i firm. Banki nie stosowały żadnych zabezpieczeń przed tymi zmianami, na czym najczęściej cierpieli klienci. Jeśli szukasz pomocy, wpisz Kredyty frankowe Bydgoszcz, a na pewno znajdziesz informacje, które pozwolą Ci walczyć z nieuczciwymi praktykami prywatnych banków.