Czy domek holenderski to dobry wybór na działkę rekreacyjną?

Chętnie spędzasz wolny czas na działce rekreacyjnej? Marzysz o domku letniskowym/sezonowym lub do całorocznego wykorzystania, ale obawiasz się wysokich kosztów budowy? Zdecyduj się na gotowy do zamieszkania domek mobilny jako alternatywę dla domu murowanego, drewnianego czy modułowego. Przeczytaj, dlaczego domek holenderski to dobry wybór na działkę rekreacyjną i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić przed jego postawieniem. 

Domek holenderski — czym się wyróżnia?

Domek holenderski lub angielski to niewielki obiekt przypominający wyglądem większą przyczepę campingową, lub domek letniskowy. Opiera się na prostej stalowej konstrukcji wypełnionej drewnianym szkieletem. Wyróżnia go mobilność — koła pozwalają w łatwy sposób zmienić ustawienie domku na działce. 

Zamawiając domek holenderski, otrzymasz obiekt gotowy do zamieszkania, podzielony na pomieszczenia mieszkalne, wyposażony w niezbędne instalacje, meble i sprzęt. Wejdź na stronę Domki holenderskie Mobilne Domki NS, obejrzyj domki mobilne w różnych wariantach wyposażeniowych i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb.

Czy domek holenderski to dobra alternatywa dla tradycyjnej zabudowy?

Budowa murowanej altanki na działce wiąże się z wysokimi kosztami i pochłania dużo czasu. Wobec tego domek holenderski, gotowy do zamieszkania od razu po zakupie, okazuje się korzystnym rozwiązaniem. Z racji niewielkiej powierzchni obiekt ten idealnie sprawdzi się w roli domku letniskowego, w którym spędzisz wakacje na własnych zasadach i w komfortowych warunkach. Unikniesz zatłoczonych hoteli i zapewnisz sobie spokój niezbędny do odpoczynku. 

Z domku mobilnego skorzystasz nie tylko w wakacje, jeśli wybierzesz model z ociepleniem i ogrzewaniem. Przejdź tutaj: całoroczny domek holenderski i sprawdź, co składa się na wyposażenie domku, w którym komfortowo spędzisz czas bez względu na porę roku.

 

Domek holenderski — dlaczego to dobry wybór na działkę rekreacyjną?

Mobilny domek holenderski to dobre rozwiązanie na działkę rekreacyjną, ponieważ:

  • nie wymaga pozwolenia na budowę,
  • jest gotowy do zamieszkania zaraz po dostawie i ustawieniu w wybranym miejscu;
  • bez problemu można go przestawić w inne miejsce,
  • wyróżnia się przystępną ceną w porównaniu z budową murowanego domu letniskowego,
  • zapewnia funkcjonalną i komfortową przestrzeń do wypoczynku.

Domek holenderski na działce rekreacyjnej — co warto wiedzieć przed jego postawieniem?

Marzysz o domku holenderskim na działce rekreacyjnej, której nie jesteś właścicielem, a jedynie dzierżawcą? Nic straconego, jeśli właściciel działki wyrazi zgodę, możesz postawić tam domek mobilny. Bez względu na to, czy działka należy do Ciebie, czy jedynie ją dzierżawisz, fakt postawienia domku holenderskiego musisz zgłosić odpowiednim władzom. 

Domek holenderski na działce rekreacyjnej — jak postawić go zgodnie z prawem?

Wg przepisów prawnych domki holenderskie to tymczasowe obiekty budowlane, które nie są trwale połączone z gruntem. Jako budowle przeznaczone do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce po upływie 180 dni można je stawiać nie tylko na działkach rekreacyjnych objętych planem zagospodarowania przestrzennego, ale też budowlanych i rolnych. Nie potrzeba wtedy pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie do starostwa.

Jeśli chcesz, aby domek holenderski stanął na Twojej działce na stałe, potrzebujesz pozwolenia na budowę. W tym przypadku zdecyduj się na domek o powierzchni poniżej 35 m². Pamiętaj, że na stałe postawisz domek holenderski wyłącznie na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną. 

Nie ryzykuj ustawienia domku holenderskiego na działce bez zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Grozi to wysoką karą, łącznie z nakazem usunięcia obiektu.