Czy zapalenie ucha jest niebezpieczne? Jak je rozpoznać?
Ucho ludzie składa się między innymi z ucha zewnętrznego, a więc małżowiny usznej, a także przewodu słuchowego znajdującego się na zewnątrz.
Kolejnym elementem jest ucho środkowe, jama bębenkowa, kosteczki, błona bębenkowa. Ostatnim elementem budowy ludzkiego ucha jest ucho wewnętrzne, którego głównym elementem jest błędnik w którego skład wchodzi ślimak, kanały półkuliste oraz wewnętrzny przewód słuchowy. Jak każdy ludzki narząd, również ucho ludzkie może mieć pewne problemy, które będą sprawiały dyskomfort podczas normalnego funkcjonowania człowieka. Stan zapalny może pojawić się na każdym z wyżej wymienionych elementów składowych ucha. Zapalenie ucha zewnętrznego to przypadłość, która najczęściej występuje. Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?
Przede wszystkim objawami zapalenia ucha zewnętrznego to przede wszystkim ból i obrzęk skóry przewodu słuchowego. Ponadto objawem może być również nadmiernie łuszczący się naskórek, który potem będzie zalegał w przewodzie słuchowym. Dodatkowym objawem jakim możemy zaobserwować podczas zapalenia ucha zewnętrznego jest wydzielina wydostająca się na zewnątrz, o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Podczas spożywania posiłków możemy również doświadczyć bólu w stawie żuchwowym, przeżuwanie może spowodować dotkliwy, nieprzyjemny ból.
W przypadku zapalenia ucha możemy doświadczyć nieprzyjemnego swędzenia w okolicach przewodu słuchowego.
Aby być pewnemu, że mamy styczność z zapaleniem ucha zewnętrznego musimy poddać się odpowiedniemu badaniu laryngologicznemu, które da stuprocentową pewność, że doskwiera nam zapalenie. Warto wspomnieć o tym, że nieleczony odpowiednio stan zapalny ucha zewnętrznego może przenieść się na kolejne elementy ucha. Pamiętajmy, że brak odpowiedniego leczenia zapalenia ucha może doprowadzić nawet do utraty słuchu. zapalenie ucha może być poważną chorobą, jeśli zostanie zlekceważona przez chorego.