Jakie są cele arteterapii?

Arteterapia w swoim działaniu wykorzystuje proces twórczy jako metodę autoekspresji. Ta z kolei pozwala dotrzeć do źródeł konfliktów i problemów, prowadząc do ich rozwiązania. A to dopiero początek możliwości, jakie otwiera przed nami terapia z wykorzystaniem szeroko pojmowanej sztuki. Chcesz odkryć tkwiący w niej potencjał? Poznaj najważniejsze funkcje i cele arteterapii.

Jakie są funkcje arteterapii?

Arteterapia już od wielu lat może poszczycić się sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bowiem niesie ona ze sobą cały wachlarz pozytywnych skutków, zarówno dla sfery fizycznej, jak i psychicznej. Zdecydowanie więcej o jej potencjale i możliwościach dowiesz się ze strony sensarte.pl, na której znajdziesz wiele interesujących informacji, związanych z terapią przez sztukę. Wśród jej najważniejszych funkcji wymienia się natomiast funkcję:

  • edukacyjną – dzięki której możliwa staje się nie tylko nauka, ale również rozwój akceptacji, empatii i zrozumienia,
  • kompensacyjną – pozwalającą zaakceptować siebie i zaspokoić niezrealizowane potrzeby,
  • poznawczą – polegającą na dotarciu do skrywanych głęboko myśli i uczuć w celu ich ekspresji,
  • komunikacyjną – rozwijającą umiejętności interpersonalne.

A to dopiero niewielka część możliwości, które współcześnie wykorzystuje się w pracy z osobami w każdym wieku, zarówno zdrowymi, jak i borykającymi się z różnego rodzaju problemami i schorzeniami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.

Arteterapia a emocje – jaką rolę odgrywa terapia przez sztukę?

Arteterapia to oddziaływanie terapeutyczne, mające na celu osiągnięcie założonego efektu na płaszczyźnie fizycznej lub psychicznej. Bardzo często odnosi się ono do sfery emocji i to właśnie w tym zakresie mówi się o najważniejszych celach terapii przez sztukę. Przeczytasz o nich na stronie https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/, gdzie wymienione zostały te zdecydowanie najistotniejsze. To przede wszystkim dotarcie do skrywanych głęboko uczuć i emocji, ich zrozumienie, a w końcu i nazwanie, co pozwala lepiej zrozumieć ich istotę. 

Dzięki arteterapii możliwe jest spojrzenie na swoje uczucia, zachowania i myśli z zupełnie innej perspektywy, budując tym samym samoświadomość, czyli umiejętność rozpoznawania wewnętrznych doznań, emocji, ale również potrzeb, pragnień, a w końcu również i ograniczeń.

Jakie potrzeby zaspokaja arteterapia?

Jak się okazuje, terapia przez sztukę to nie tylko sposób na ekspresję ukrytych głęboko emocji i uczuć. Pozwala ona bowiem również na zaspokojenie wielu istotnych potrzeb. O tym zagadnieniu traktują m.in. książki o arteterapii, których szeroki wachlarz zobaczysz po przejściu na proponowaną stronę. Terapia przez sztukę będzie zaspokajała przede wszystkim potrzeby przynależności do grupy. Nic w tym dziwnego, bowiem zajęcia te bardzo często odbywają się w większym gronie osób, a dzielenie się swoimi emocjami i przeżyciami – zarówno w trakcie tworzenia, jak i odbioru dzieła – to doskonały sposób na wchodzenie w interakcje społeczne. 

Celem arteterapii będzie również zaspokojenie potrzeby uzewnętrzniania własnych emocji i przeżyć, bezpieczeństwa, akceptacji, a w końcu także i potrzeby bycia rozumianym i docenianym przez środowisko.

Jaką funkcję pełni arteterapia w edukacji?

Arteterapia z powodzeniem wykorzystywana jest w pracy z osobami w różnym wieku. Nic dziwnego, że pełni ona również istotne funkcje w obszarze edukacji. Wśród głównych jej celów wymienia się tutaj przede wszystkim:

  • wspomaganie harmonijnego i wszechstronnego rozwoju, dzięki doskonaleniu osobowości i nauce budowania odpowiednich relacji interpersonalnych,
  • zapewnienie dzieciom przyjaznego, a zarazem bezpiecznego środowiska wychowawczego,
  • budowanie wiary we własne siły oraz kształtowanie charakteru.

Dzięki arteterapii możliwa staje się więc zmiana lub akceptacja elementów osobowości, stanowiących do tej pory przeszkodę w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym, rodzinnym czy rówieśniczym. To również idealne rozwiązanie dla nieśmiałych dzieci, które – w bezpiecznych i przyjaznych warunkach – mogą przepracować swoje emocje i uczucia.

Relaks w kontakcie ze sztuką – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Analizują cele arteterapii, nie należy również zapominać o jej funkcji relaksacyjnej. Jak bowiem wiadomo, tworzenie sztuki czy też odbiór dzieł innych osób, to doskonała forma relaksu, dająca możliwość odpoczynku, redukcji napięcia i obniżenia poziomu stresu. Malowanie, rzeźbienie, słuchanie muzyki, czytanie książek czy taniec – wszystkie te formy pozwalają uwolnić nagromadzone emocje, wyciszyć się i zrelaksować, co z kolei buduje dobre samopoczucie i pozwala na nowo stawić czoła codziennym wyzwaniom, niezależnie od ich charakteru.